HASIČSKÁ ZBROJNICE

Zbrojnice na Netušilově ulici č.18

Již v roce 1905 sbor zakoupil stavební místo na tehdejší Radnické ulici v centru Husovic (dnes Netušilova ulice). Bylo sem přemístěno leziště a pozemek byl do roku 1911 používán jako cvičiště. V roce 1911 se sbor obrátil na obec se žádostí o postavení nové zbrojnice na tomto pozemku. Obec této žádosti vyhověla, a tak v srpnu téhož roku byl položen základní kámen a 9. 6. 1912 byla nová zbrojnice otevřena a předána sboru.

V posledních dnech války byla zbrojnice zasažena minou. Po skončení války členové sboru zbrojnici v krátké době opravili. V roce 1957 byla započata přestavba zbrojnice - byla postavena nadstavba na dvorním křídle. Stavba byla ukončena v roce 1959. V nadstavbě vznikla moderní nocležna pro družstvo mužů. Současně bylo ve dvoře započato se stavbou 15 metrové věže, která sloužila k sušení hadic. Stavba věže byla ukončena v roce 1961. V roce 1970 zabezpečil ONV Brno III generální opravu zbrojnice. Díky společnému úsilí ONV a členů sboru byla rekonstrukce ukončena v následujícím roce. V rámci rekonstrukce byla získána bytová jednotka pro správce zbrojnice.

V roce 1997 byla díky pomoci Úřadu místní části Brno - Sever provedena rekonstrukce zbrojnice. Byla vyměněna elektroinstalace, vybudována nová koupelna, kuchyně, skluz z chodby v podkroví do garáže včetně automatických dveří s fotobuňkou a řada dalších prostorů. Zbrojnice dostala nové roletové elektrické vrata s dálkovým ovládáním. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1998. V roce 2002 jsme na přidělené parcele, v zadním traktu, provedli úklid, vykáceli náletové dřeviny, zhotovili plot a také jsme si zvelebili kancelář kam jsme nechali namontovat plastové okno a zhotovili jsme chodbu do zadního traktu zbrojnice.

Rekoknstrukce v roku 2019

Největším počinem roku 2019 byla bezesporu rekonstrukce hasičské zbrojnice. Ze začátku roku probíhala jednání na ÚMČ a ve druhém pololetí byla rekonstrukce, týkající se horního patra zbrojnice, zahájena. Před přestavbou byla v horním podlaží situována pouze jedna společná nocležna a již nevyhovující koupelna s WC. Nyní je v patře umístěna prostorná denní místnost, vznikla přestavbou původní nocležny, dále 3 pokoje (nocležny) po třech lůžkách, kancelář s technologickým zázemím, prostorná šatna s posilovnou, vybavená kuchyně, koupelna s WC se dvěma sprchovými kouty a dvě samostatná WC. Požární zbrojnice se tak již začíná měnit na budovu odpovídající soudobým standardům a současným potřebám pro činnost zásahové jednotky. Těšíme se na nadcházející léta, ve kterých věříme, že budou pokračovat další etapy rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Je zřejmé, že ne všechny činnosti mohly vykonat stavební firmy. Rekonstrukce byla spojena s velkým množstvím další práce, zejména pro některé členy sboru. Převážně se jednalo o různé přípravné práce, opravy, malování, dodělávky, opakovaná stěhování těžkého vybavení a nábytku, každodenní průběžný úklid a následně šlo i o náročný celkový úklid po rekonstrukci. Tímto bychom chtěli poděkovat všem členům, kteří po skončení pracovní doby jejich zaměstnání věnovali svůj volný čas pracím na rekonstrukci hasičské zbrojnice. Největší dík však patří třem členům, kteří se na těchto vyčerpávajících pracích podíleli nejvíce. Jsou to velitel jednotky Antonín Pivoňka, velitel družstva Jiří Novotný a hasič Leoš Žák. Za zmínku stojí také to, že ani po čas rekonstrukce se členové zásahové jednotky rozhodli nezrušit výjezdovou pohotovost. Někteří naši hasiči tak drželi službu doslova na staveništi, mnohdy v prachu, mezi vystěhovaným nábytkem i bez sociálních zařízení.